Archiv programů pro děti

Příměstký tábor Léto pro děti
Shanti

Cena na den: 490 Kč, v ceně je oběd, sladká odměna a nápoje během celého dne, rezervace nutná. Museum Kampa nabízí speciální letní program pro děti – týdenní příměstský tábor, na kterém si budou děti nejen povídat o umělcích, ale budou také samy tvořit a hrát všelijaké hry v parku naproti museu.

Rezervace nutná na emailu lektorskeoddeleni@museumkampa.cz nebo na čísle +420 777 357 480.

 Termín: pondělí 3.8. – pátek 7.8. 2015, pondělí 10.8. – pátek 14.8. 2015!


Anglická dílna
Shanti

Další ze série anglických dílen seznámí děti hravou formou s několika umělci ze stálé sbírky středoevropského moderního umění. Návštěvníci prozkoumají různé výtvarné materiály a na závěr si vytvoří opravdový reliéf z hlíny a ze sádry. Dílnu povede zkušená anglická lektorka. Vhodné již pro nejmenší děti, které mají zkušenost s výukou angličtiny např. ve školkách.

 Termín: 24. května 2014 od 16:00 hodin!

Jiří John: Za obzorShanti

Přijďte si s lektorkou projít výstavu Jiřího Johna a popovídat si o tom, co nacházíme v krajině. Příroda nabízí rozmanité tvary, barvy a stíny. Spolu je objevíme a pokusíme se o složení vlastní krajiny, inspirované ať již našimi sny či skutečností. Ukážeme si, jak sestavit z tvarů obraz a doplníme ho o kreslená jablíčka, listy a stromy. Při práci se zahřejeme teplým čajem a sušenkami.

 Termín: 8. února a 22. února 2014 od 16:00 hodin!

Masopust Josefa LadyShanti

Vezměte své děti a přijďte k nám strávit tvůrčí odpoledne, dát si teplý čaj a sušenky. Společně s lektorkou si projdete výstavu Josefa Lady, podíváte se na jeho pojetí masopustu a pak si společně vlastní masopustní masky vytvoříte. Naše workshopy zvládnou s pomocí rodičů i děti od dvou let.

 Termín: 1. února 2014 od 16:00 hodin!

Josef Lada a lidové tradiceShanti

Dílna věnovaná dílu Josefa Lady provede děti světem typické staročeské vesnice v čase zimy a Vánoc. Společně se seznámíme s nejrůznějšími vánočními tradicemi a zvyky v Ladových obrazech a zamyslíme se, které z nich se dodržují ještě dnes. Prozkoumáme, jaké výtvarné techniky pan Lada používal a sami si je vyzkoušíme. Naše workshopy zvládnou s pomocí rodičů i děti od dvou let.

 Termín: 25. ledna 2014 od 16:00 hodin!

Masopust Josefa LadyShanti

Vezměte své děti a přijďte k nám strávit tvůrčí odpoledne, dát si teplý čaj a sušenky. Společně s lektorkou si projdete výstavu Josefa Lady, podíváte se na jeho pojetí masopustu a pak si společně vlastní masopustní masky vytvoříte. Naše workshopy zvládnou s pomocí rodičů i děti od dvou let.

 Termín: 11. ledna 2014 od 16:00 hodin!


2. vánočníShanti

„Po tři prosincové soboty na Vás v Museu Kampa čeká nový zimní či vánoční workshop. Vezměte své děti a přijďte k nám strávit tvůrčí odpoledne, dát si teplý čaj a sušenky a třeba si i prohlédnout výstavu Josefa Lady. Děti si mohou vyzkoušet, z čeho všeho je možné vyrobit razítko a jak si s jeho pomocí vytvořit originální přáníčko nebo balicí papír, do kterého mohou zabalit například dárečky pro kamarády nebo rodiče, které si vyrobily na dílně o týden dříve. Naše workshopy zvládnou s pomocí rodičů i děti od dvou let.

 Termín: 21. prosince 2013 od 16:00 hodin!

Předvánoční čtení pohádekShanti

„Čtete rádi pohádky? A co ty od Josefa Lady? Přijďte si poslechnout vyprávění o Brčálovi a Mulisákovi, kouzelných obyvatelích vesničky Syslov. Čtení se bude konat ve výstavním prostoru, přímo před obrazy Josefa Lady. Děti budou usazeny na polštářích či židličkách a spolu s rodiči budou naslouchat vyprávěné pohádce. Zažijte příjemnou a uvolněnou atmosféru, přesně takovou, jakou navodí čtení před spaním doma s rodiči. Pohádkou vás provede Klára Cibulková, herečka, jejíž domovskou scénou je Švandovo divadlo a kterou můžete znát také z televizní a filmové tvorby (Gympl s (r)učením omezeným, Habermannův mlýn). Pozn.: Polštářky na sezení s sebou. Vstupné: 40 Kč/dítě, dospělý doprovod zdarma. Rezervace nutná.

 Termín: 22. prosince od 16:00 hodin!

1. vánočníShanti

„Po tři prosincové soboty na Vás v Museu Kampa čeká nový zimní či vánoční workshop. Vezměte své děti a přijďte k nám strávit tvůrčí odpoledne, dát si teplý čaj a sušenky a třeba si i prohlédnout výstavu Josefa Lady. Na vánočním workshopu si vyrobí malý dárek pod stromeček pro někoho z rodiny nebo kamarádů a třeba tak i pomohou Ježíškovi, který má před Vánoci opravdu hodně práce. Naše workshopy zvládnou s pomocí rodičů i děti od dvou let.

 Termín: 14. prosince 2013 od 16:00 hodin!

Josef LadaShanti

„Po tři prosincové soboty na Vás v Museu Kampa čeká nový zimní či vánoční workshop. Vezměte své děti a přijďte k nám strávit tvůrčí odpoledne, dát si teplý čaj a sušenky a třeba si i prohlédnout výstavu Josefa Lady. Dílna věnovaná dílu Josefa Lady provede děti světem typické staročeské vesnice v čase zimy a Vánoc. Společně se seznámíme s nejrůznějšími vánočními tradicemi a zvyky v Ladových obrazech a zamyslíme se, které z nich se dodržují ještě dnes. Prozkoumáme, jaké výtvarné techniky pan Lada používal a sami si je vyzkoušíme.

 Termín: 7. prosince 2013 od 16:00 hodin!

Gerald Scarfe!Shanti

Gerald Scarfe, autor legendárních pochodujících kladívek z The Wall bude od 24. července 2013 vystavovat v Museu Kampa. Více jak 50 kreseb a akvarelů velkých formátů přiblíží Scarfeho politické a společenské karikatury britské a světové politiky, práci pro Walta Disneyho a především pak skupinu Pink Floyd.

Východiskem sobotní dílny nám bude Chaplinovo tvrzení: „Smích, jak předpokládám, je vyjádřením vzdoru.” Kdy a proč je používám smích v umění? Na tuto otázku si odpovíme 3.8. 2013, zkusíme si nakreslit karikaturu a pustíme si k tomu Pink Floyd.

 Termín: 3. srpna 2013 od 16:00 hodin!

Zvuky obrazů s Milanem Grygarem!Shanti

Že se na obraz dá koukat, to nikoho nepřekvapí. Ale dá se i poslouchat? A jak asi zní? Vztahem hudby a výtvarného umění se zabýval Milan Grygar, který se pokusil obraz nejen namalovat, ale i nahrát. Ovlivnil nejen soudobé umění, ale i hudbu. Vytvořil také alternativní notové zápisy, podle kterých se složená hudební skladba dá i znovu zahrát. Přijďte se zaposlouchat do umění!

 Termín: 3. srpna 2013 od 16:00 hodin!

Rezervace na dílny je nutná!

Jemné tahy Gustava Klimta!Shanti

Museum Kampa hostí výstavu významného rakouského malíře Gustava Klimta, proto se i my seznámíme s jeho tvorbou. Vychutnáme si kontrast jeho bohatých zářivě zlatých pláten s jemnými studiemi. Gustav Klimt ve svých obrazech hojně používal ornamentů a roztodivných vzorů, které zahalují postavy portrétovaných tak, že uvidíme jen jejich obličeje. I my vytvoříme originální portrét inspirovaný dekorem vídeňské secese.

 Termín: 6. července 2013 od 16:00 hodin!

Poetika oprýskaných zdí s Vladimírem Boudníkem!Shanti

To, že nás umělecké dílo může bavit i bez hluboké znalosti osobnosti umělce, jeho života a dalšího uměleckého kontextu, to už víme. Vladimír Boudník na tomto názoru založil úplně nový umělecký směr – explosionalismus. Aby pro něj získal důležité diváky a obhájil ho před svými kolegy, prezentoval ho co nejblíže lidem, přímo na ulici. I my zkusíme najít a vytvořit umělecká díla i vně musea. Dozvíme se také, co jsou to tzv. Rorshakovy testy a jak se s nimi pracuje. Budeme se na Vás těšit o druhém květnovém víkendu.

 Termín: 11. května 2013 od 16:00 hodin!

Křehké otisky Adrieny Šimotové!Shanti

Adriena Šimotová se dlouho zabývá zaznamenáváním vlastního těla pomocí jemných dotyků s papírem, jeho mačkáním, muchláním a otiskování sama sebe. I my si zkusíme s pomocí papírů jemných jako hedvábí a zářivých barev vytvořit autoportréty několika zajímavými technikami, kterými Adriena Šimotová pracuje. Tím spíše, že Museum Kampa krátkodobě vystavuje její dva obrazy z nedávných let.

 Termín: 1. června 2013 od 16:00 hodin!

Hostina Miluše a René Roubíčkových!Shanti

Bábovky, lízátka, kytice, pestrobarevné zavařovačky, tašky, zmrzlinové poháry, bonbóny. To vše najdete na výstavě umělkyně Miluše Roubíčkové. Nenechte se ale zmást, vše je vyrobeno ze skla. Sklo ke své tvorbě využíval i manžel René a vytvářel z něj roztodivné květy vypadající jako z ledu, antické sloupy či hostiny pro obry. My sice sklo nahradíme plastovým materiálem, ale podobně jako Miluše a René vytvoříme barvami hýřící objekty a z nich pořádnou hostinu.

 Termín: 12. ledna 2013 od 16:00 hodin!

Rozmanité tečky Aleny Kučerové!Shanti

Napadlo vás, že se obraz dá vytvořit z miliónu teček? Co z teček vytvářela Alena Kučerová, významná česká umělkyně? Na jejích obrazech uvidíte plavce, krajiny a různé postavy, vše symbolizující její dětství a chvíle štěstí. Tečky Aleny Kučerové jsou ale vlastně otisky. Z perforovaných plechů, které obarvila a otiskla na papír, vznikaly originální grafiky. Jaký obraz vykouzlíme z teček a otisků my?

 Termín: 2. února 2013 od 16:00 hodin!

Hračky Radka Kratiny!Shanti

Radek Kratina je umělec mnoha tváří. Nejdříve navrhoval látky, později vytvářel i hračky. Slavným se stal ale hlavně díky svým Variabilům. Takový Variabil, to je dílo, na které se divák může nejen podívat, ale i s ním manipulovat, hýbat, jednoduše si hrát. Každý si tak může proměnit Variabil podle svého. Vytvořme si tedy svůj Variabil a hrajme si!

 Termín: 2. března 2013 od 16:00 hodin!

Podívejme se sochaři Olbramu Zoubkovi na zoubek!Shanti

Kdo by neznal sochy známého umělce Olbrama Zoubka. Hned na svahu kopce Petřína se jich na pomníku pár tyčí. Pojďme se ale zblízka podívat na Olbramovy začátky a inspirovat se jeho tvorbou k vytvoření vlastní sochy. Olbram Zoubek byl nejenom sochařem, ale i restaurátorem a podílel se například na opravě sgrafit na zámku v Litomyšli. A jak se takové sgrafito dělá? I to si vyzkoušíme.

 Termín: 6. duben 2013 od 16:00 hodin!

Vánoce na Kampě!Bielawski

Děti, přijďte k nám do Musea Kampa strávit dohromady se svojí rodinou pěkné předvánoční odpoledne.

A co se bude dít? Pomůžeme Ježíškovi s přípravou vánočních dárků - společně vyrobíme maminkám slušivé náušnice, tatínkům pěknou placku, nebo jim uděláme ručně malovanou tašku či tričko.

Budeme také rádi, když nám pomůžete vyzdobit náš vánoční stromeček na nádvoří musea. Vytvoříme krásné originální ozdoby, ale také na stromeček pověsíme naše přání. A kdo ví - třeba se nám příští rok splní!

Placky si vytvoříme za pomoci firmy Badge, s korálky nám pomůže šperkařka Tereza Brabcová a tašky pomalujeme společně s Annou Fulíkovou.

Těšíme se na Vás před Vánoci na Kampě!

 Termín: 15. prosince 2012, od 15:00 do 18:00 hodin!

Největší umělkyně v Museu Kampa - slonice Shanti!Shanti

Slonice Shanti pochází z indického Assámu a do Evropy se dostala v roce 1977 jako 16 měsíční mládě. Její umělecká kariéra začala filmovou rolí v dětském filmu „Poplach v oblacích“, kde si zahrála po boku pana Tau. Dnes, v dospělém věku, se věnuje malbě, které se naučila za pomoci ošetřovatelů z pražské Zoo.

Přijďte se se slonicí blíže seznámit, podívat se, co se Shanti podařilo vytvořit, a společně si vyzkoušet, jaké to je tvořit nezvyklým způsobem – druhou rukou, než kterou píšeme či dokonce nohou!

 Termín: 1. prosince 2012 od 16:00 hodin!

Kus přírody v obraze?Bielawski

Krajina byla již v dávných dobách oblíbeným námětem umělců. Vznikaly dokonce celé krajinářské školy, jejichž tradice byla dlouhá i celá staletí. My ovšem nebudeme malovat samotnou krajinu, ale vytvoříme si z přírody materiál potřebný k naší tvorbě. Tak jako tomu ostatně činil například polský umělec Andrzej Bielawski. Ten tvořil své obrazy ze spadaného listí, větviček a dalších materiálů, které našel na ulici. I my se vydáme ven z musea, kde nasbíráme materiál na naše obrazy- koláže.                

 Termíny: 27. 8. 2012 od 16:00 hodin

Zvuk obrazu a obraz zvuku Milana GrygaraGrygar

Může mít obraz svůj zvuk? Milan Grygar věří, že každý obraz má svůj tón. I pohyb tužky po papíru vydává zajímavý zvuk! A co teprve dřívka, plechové krabičky nebo drátěné hřebeny, kterými tužky a štětce nahradil a maloval jimi na papír! Vznikl tak nevšední svět zvuků, který Milan Grygar nahrával. Nebo naopak k zvukům a skladbám vytvořil své vlastní kreslené partitury, které ovšem ty tradiční notové záznamy připomínají opravdu jen vzdáleně a jsou to spíše umělecká díla. My si též vezmeme netradiční nástroje, kterými namalujeme obraz a nahrajeme jeho zvuk. Tento malý koncert nakonec i převedeme do vlastních not!                

 Termíny: 13. 8. od 16:00 hodin

(Z)kreslený svět Francesca GoyiGoya

Grafiky španělského malíře Francesca Goyi ovládly tajuplné a fantaskní postavy, jeho svět je plný děsu a ironie. Často v nich zobrazoval hrůzy války a své noční můry. Grafiky byly zrcadlem jeho vnitřních představ, ale i okolního světa. Rád pozoroval lidi a jejich tváře měnil do groteskní podoby. I my se pokusíme podívat na svět očima Francesca Goyi a jednoduchou grafickou technikou přeměníme tváře a postavy na karikatury.                

 Termíny: 9. 7. 2012 od 16:00 hodin

Křehké otisky Evy KmentovéKmentova

Eva Kmentová ke své tvorbě využila nejenom tradiční materiál jako je sádra a papír, ale i své vlastní tělo. Otisky prstů, dlaní a rtů do sádry tak vytvářela křehké sochy a koláže. Na sádrových sochách můžeme vidět ale i stopy dřeva či žilky listů. Jak bude vypadat naše socha, na jejíž povrch otiskneme nejenom naše dlaně a prsty, ale i předměty, které najdeme v okolí musea?

 Termíny: 23. 7. 2012 od 16:00 hodin

Trubky místo očí, hrábě jako nohy...

Co to může být? Socha od Karla Nepraše! Tento výjimečný český umělec vytvářel své sochy ze snadno dostupného, netradičního a levného materiálu, který můžete najít třeba i ve své kůlně nebo na babiččině půdě. Proto v jeho sochách objevíme zrezivělé trubky, staré hrábě s vylámanými zuby, motyčky, kovové trychtýře a dráty všeho druhu. Také my si na této dílně vezmeme do rukou předměty, které každodenně používáme, a vytvoříme jedinečná umělecká díla.

 Termíny: 16. 4. od 16:00

Barevným světem křehkých postav Otakara Slavíka

Obrazy Otakara Slavíka jsou plné zářivých a veselých barev bez šedivých stínů. Jsou ale jeho postavy provazochodců, tanečnic a dělníků opravdu tak bezstarostné, jak se zdají na první pohled být? Čím těžší prožíval tento umělec období, tím pestřejší kombinace barev volil. Inspirováni Slavíkovými velkými díly si také my troufneme namalovat postavy v netradičních barvách. Jaký bude náš barevný svět?

 Termíny: 19. 3. od 16:00

Náhoda v hlavní roli

Jak velkou roli hraje v umění autor? Co když umělec svěří výslednou podobu díla náhodě? Kde jsou hranice umění? V šedesátých letech byla náhoda pro některé umělce určující. I v našem muzeu najdeme několik děl autorů, kteří se vydali touto cestou. Například Milan Grygar pouštěl po papíře mechanická zvířátka zanechávající po sobě stopy a otisky. Tvar linií Zdeňka Sýkory určoval počítač na základě využití náhodných číselných řad. A Hugo Demartini při svých akcích vyhazoval nejrůznější geometrické předměty do vzduchu a sledoval jejich nahodilé uspořádání po dopadu. Uvidíme tedy, že i prvek náhody nám může pomoci vytvořit umělecké dílo. A také si to vyzkoušíme.

 Termíny: 4. 2. od 15:00, 20. 2. od 16:00

Co se starým pytlem a obnošenou vestou?

Umělci vytvářejí svá díla z různých materiálů. Tradičně sochy tesají do kamene či dřeva, odlévají je z bronzu, sváří ze železa nebo pracují se sklem... Malíři většinou nanášejí barvy na plátno, kreslíři tužku či úhel na papír. Můžeme ale použít k vytvoření uměleckých děl látku nebo pytlovinu? Určitě! Při prohlídce Musea Kampa uvidíme, že s tímto netradičním materiálem pracovali slavní umělci jako Kurt Gebauer, Magdalena Abakanowicz, Adriena Šimotová i Jósef Łukomski,a sami si podle jejich vzoru vytvoříme svá vlastní díla.

 Termíny: 7. 1. od 15:00, 16. 1. od 16:00

Věková kategorie 4 – 13 let.

Výtvarné dílny 2011

Obrazy Eduarda Ovčáčka plné písmen
a čísel

Písmena a slova sloužila vždy především spisovatelům, číslice zase matematikům. Co se stane, když je umělec použije k vytvoření obrazu? To si ukážeme na díle Eduarda Ovčáčka, představitele výtvarného směru zvaného lettrismus. Některé jeho bohatě strukturované grafiky a koláže vznikaly propalováním písmen a čísel do obrazu.  Pomocí ručně udělaných razítek si i my vyrobíme naše písmenkové obrazy.

 Termíny: 3. 12. (Speciální Mikulášská dílna) 15:00, 17. 12. 15:00

Když se spojí matematika a umění
v díle Vladislava Mirvalda

Od impresionistických krajin přes kubistické obrazy a koláže došel Vladislav Mirvald k něčemu, co mu bylo celý život blízké. Více než třicet let vyučoval deskriptivní geometrii a tu pak promítl do svých obrazů. I my se přesvědčíme, že pomocí matematických principů můžeme vytvořit výjimečná díla. Také si vyzkoušíme techniku kaňkáže, jejíž byl sám Vladislav Mirvald vynálezcem.

Termíny: 5. 11. 15:00, 19. 11. 15:00

Hranatý svět Otty Gutfreunda

Zkusme rozložit skutečnost na základní geometrické tvary, znovu poskládat dohromady a vytvořit tak jedinečná kubistická díla. Vypravíme se stejnou cestou, jakou se přesně před sto lety vydal český sochař Otto Gutfreund, průkopník kubistického sochařství. 

Termíny: 1. 10. 15:00, 15. 10. 15:00

Jindřich Vik, který maloval moře

Mnoho umělců se někdy pokusilo namalovat moře. Někteří ho znali ze svých cest, jiní o něm jen snili. Stejně jako Jindřich Vik, který moře nikdy neviděl. A přesto se dva roky před svou smrtí rozhodl, že ho bude malovat. Celý život pracoval jako úředník, umění nikdy nestudoval, ale to mu nebránilo, aby své zážitky a sny ke konci života namaloval. A jak se bude lišit naše moře?

 Termíny: 3. 9. 15:00, 17. 9. 15:00

1. Pohyb v umění aneb pojďme se dívat abstraktně!

Společně budeme putovat po stopách díla malíře Františka Kupky a následovat jeho cestu od figurace k abstrakci. Uvidíme šum a chaos tržiště, hýbající se postavy a věci, nahoru tryskající vertikály i zrod vesmíru. Kupkovi se podařilo na obraze zachytit pohyb. Jak? Zkusme si dívat se na svět jeho očima a vyrobit si vlastní kaleidoskop, kterým pak uvidíme to, co se objevuje na malířových plátnech!

2. Ve stopách Adrieny Šimotové 

Stejně jako Adriena Šimotová se při naší tvorbě nespokojíme pouze se štětcem a barvou a opustíme i rutinu kreslené čáry. Pokusíme se vyjádřit jinými technikami, které nám otevřou nový svět. Materiál budeme trhat, řezat, muchlat, ohýbat, posouvat, vrstvit a nabírat nebo i obtiskovat části svého těla. Inspirováni Adrienou Šimotovou takto zachytíme postavy, jejich pohyb, prostor i čas.

3. Koláže jako od Koláře! 

Nechme se inspirovat fantazií a originalitou takových umělců, jako byl Jiří Kolář, Ladislav Novák nebo Karel Teige. Během dílny se seznámíme s jejich technikami koláže, ale především budeme lepit, stříhat a klást vedle, či přes sebe věci, které spolu zdánlivě nesouvisí. Pojďme starý a již použitý materiál oživit a dát mu nový smysl!


4. Rozkvetlá terasa Václava Ciglera 

Skleněná terasa Václava Ciglera nad řekou Vltavou nabízí inspirativní prostor pro fantazii nejen dětí. Václav Cigler projektuje díla, která ozvláštňují přírodu a vytvářejí nové skutečnosti – pojďme na to obráceně! Vymalujme jeho terasu tak, aby zářila všemi barvami a proměnila se na chvíli v krásnou zahradu plnou květů a zvířátek!

Letní výtvarné dílny 2011

1. Jak namalovat hudbu


Má hudba něco společného s výtvarným uměním? Lze zahrát barvu a namalovat tón či akord? Dva zakladatelé abstraktního malířství František Kupka a Wassily Kandinsky nás spolu se známým hudebním skladatelem a malířem v jedné osobě Arnoldem Schönbergrem přesvědsvědčí o tom, že to možné je! A sami si pak zkusíme převést hudební tóny na abstraktní tóny barev.


2. K čemu se dá použít obyčejný hrneček? K umění!


K čemu všemu slouží obyčejný hrneček? Můžeme z něj pít po ránu čaj, kávu nebo oblíbené kakao. V zimě si o něj rádi ohřejeme ruce. Ale když už je starý, děravý nebo má třeba jen ulomené ucho, vyhodíme ho. Umělkyně Věra Janoušková to tak nenechala! Použila tento pro sochařství neobvyklý materiál jinak a pod jejíma rukama vznikly z rozbitých hrnečků postavy. Zkusme si to také a vytvořme z hrnečků zajímavé bytosti!

3. Nenáhodná náhoda Huga Demartiniho


Máte rádi hru mikádo, kdy se dřevěné tyčky nechávají volně spadnout na zem do nahodilého seskupení? Pak vám pravděpodobně bude blízká tvorba Huga Demartiniho. Tento autor bral do rukou nejrůznější geometrické útvary, špejle, tyčky, koule či barevné konfety, vyhazoval je do vzduchu a sledoval, jak se mění jejich uspořádání během letu a jaká nahodilá podoba vznikne po dopadu na zem. Uvidíme tedy, že i prvek náhody nám může pomoci vytvořit umělecké dílo. A také si to hned vyzkoušíme.

4. Z jiného světa Jiřího Kornatovského


Monumentální obrazy Jiřího Kornatovského nás lákají ke vstupu do světa plného obřích oblých těles, kroutících se a vlnících se téměř až do nekonečna. Jak dlouho asi umělec tato tělesa, vzniklá snad tisíci čar tužky, tvořil? Stereotypní kresbou čar se oprostil od svých každodenních starostí. Proto nazval svá díla Meditacemi. A jak asi bude vypadat dílo vzniklé při naší meditaci?Hlavní navigace: